Temizlik Robotu ile Hava Kanalı Temizliği


"Alerjiden etkilenen insanların 6 da 1'i hava kanalı sistemi içindeki mantar ve bakteri ile olan direkt ilişkiden etkilenmektedir." -
Toplam Sağlık Dergisi
Temiz ve pürüzsüz bir yüzeye oranla kirlenmeye başlamış ve pürüzlülüğü artmış bir yüzeyde kir ve toz parçacıkları daha kolay ve fazla birikmektedir.Metalik yüzeye yapışan nemli kir,toz topaklarında üreyen küf ve mantarlar aynı zamanda nem tutulmasına da zemin hazırlayarak korozyonu başlatmakta yada korozyonu hızlandırmaktadır. Korozyondan kaynaklanan malzeme problemleri hava kanalının ömrünün kısalmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden hava kanallarının temizliği belirli periyotlar içerisinde yapılmalıdır.
İzleme ve temizleme işlemi aşağıdaki prosedürlere göre yapılmaktadır.

1 - İzleme ve Görüntü Alma
Temizlikten önce İnceleme robotu havalandırma kanalları içine varsa mevcut bir temizleme kapağı kullanılarak yada bir menfez girişinden sokulur ve menfezin kapatılması için plastik balonlar kullanılır. Bu robotun biri önünde,diğeri arkasında iki kamerası vardır. Araştırma robotu küçüktür ve kesiti 200*120 mm. den büyük her türlü dikdörtgen kanalda, 250 mm. çapından büyük her türlü yuvarlak kanalda ileri geri hareket edebilir. Robotun üzerindeki halojen lambaların ışık ayarı ile en uygun görüntüyü elde etmek mümkündür.
Araştırma robotu ile hatalı imal ve monte edilmiş,korozyona uğramış, kirlenmiş bölgeleri görebilir, Robot üzerinde bulunan kameralar vasıtası ile videoya kaydedebiliriz . Araştırma robotu ile yapılan kanal içi kontrolü , yeni monte edilmiş bir sistemin devreye alınması sırasında çok yararlı olmaktadır Bunun nedeni ise kanal montajları esnasında şantiye kaynaklı toz,toprak v.b oluşan kirliliklerin önlenmesi içindir.

2 - Temizlenecek Kanal Bölümlerinin Ayrılması
Temizleme robotları yaklaşık 20 m. kablo ile yönlendirilmektedir. Bu nedenle 100 mm 2000 mm. arasında balonlar yardımı ile temizlenecek bölge ayrılır. Bu bölgede uygun fırçalar takılan robotların mekanik fırçalaması ile toz ve kirler kanal yüzeyinden kaldırılır. Vakum motorları yardımı ile yoğun kirli hava bu kısımdan alınarak özel hepa filtreli emiş cihazından geçirilerek dışarı atılır.

3 - Jet Nozul Yardımı ile Son Temizlik

Kanal içlerinde uçuşma nedeni ile kalkan toz partiküllerinden kaynaklanan son kirlilik de basınçlı azot gazı püskürten özel jet nozul başlığı yardımı ile ortamdan uzaklaştırılarak kanal temizleme işlemi tamamlanmış olur.
4 - Klima Santrali ve Serpantin Temizliği

Ayrıca serpantinlerin yüzeyinde oluşan 1 mm.lik kir tabakası ısı transferini yaklaşık olarak % 10 oranında azaltmakta, başka bir deyişle aynı ısıl verimi elde etmek için harcanması gereken enerji miktarını % 10 oranında arttırmaktadır. Buda işletme giderleri açısından bir önem teşkil etmektedir.Serpantin yüzeyine yapışarak ısı transferini engelleyen, enerji israfına neden olan kirlilik de özel çözücü kimyasallar kullanılarak temizlenmektedir. Bu amaçla kullanılan kimyasal temizleyiciler basınçlı su yardımı ile serpantin yüzeyine püskürtülür temizleme işlemi sonrasında yine basınçlı su ile serpantin yüzeyinin durulanması işlemi yapılır.

 

 

Havalandırma Kanalı ve Klima KanalıTemizliği

Sayın Yetkili

Bulunmuş olduğunuz bina sisteminin hava sirkülasyonu yok denecek kadar az olabilir. Dışardan gelen hava, toz, pislik, eksoz dumanları vb. diğer zararlı etkenlerden dolayı havalandırma kanallarınız birikintiye ve buda doğal olarak çeşitli hastalıklara sebep olur.Bina içersinde çalışan personelinizin ve müşterilerinizin yüksek derecede rahatsız olmasına ve buda iş kaybına yol açar.
Çalışmış olduğunuz temizlik firmaları bu iş için sizce ne kadar yeterli? Günümüzde maalesef bu iş için İtfaiye Daire Başkanlığının vermiş olduğu yeterlilik belgesi olmadan ya da gerekli alt yapısı olmayan ve bu işi yapmayan firmalara ne kadar güvenebilirsiniz.ATA SİSTEMLERİ size uzman kadrosuyla yerinize hiçbir ücret ödemeden kontrol hizmeti sunuyor.. Yapmanız gereken iletişim formunu doldurmanız ya da erişim numaralarımızdan bize ulaşmanız.

Detaylar

Havalandırma sistemlerinde prensip olarak temiz hava, dış ortamdan alınır. Dış ortamda bulunan tozlar kanal içine dolar. Binanın bulunduğu lokal alanda dış ortamın toz derecesi kanalın kirlenme süresini belirler. İnşaat sonrası temizliği yapılmış kanallar, dış ortamdan gelen tozlardan oluşacak kirlilik ortalama yaklaşık 5 yılda kanal içinde temizliğe gereksinim duyar. Bu dış ortamın toz derecesine bağlı olarak 3 yıla inebilir,8 yıla çıkabilir. 

Bu kanalların yapımı aşamasında genellikle binalar inşaat halindedir. Bu sebepten dolayı havalandırma kanalı yeni yapılsa bile şantiyede oluşan tozlar kanal içine yerleşirler. Bu tozlar kanalın çalışmaya başlaması ile eşzamanlı olarak tüm sisteme yayılırlar. Bu sebepten dolayı havalandırma kanalı yeni monte edilse bilenin yapılması gerekir.

Bazı işyerleri, havalandırma kanallarında oluşan kirlilikten dolayı sistemi kullanmamakta veya hava üfleyen menfez kapaklarını kapatmaktadır. Ciddi bir yatırım ile inşa edilen havalandırma kanallarının bu sebep ile kullanım dışı kalması veya kanal içi kirliliği nedeni ile temiz hava alamaması iç ortamda çalışan kişilerin çalışma verimliliğini azaltmaktadır. Bu tür binalarda çalışan insanlarda özellikle pazartesi öğleden sonra başlayan ve Salı günü devam eden halsizlik, bıkkınlık, baş ağrısı gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Kişilerin tatilden çıkıp işe başlamasından değil, temiz hava solunan hafta sonunu takip eden iş gününde yeterli temiz hava alamamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle alerjik yapıda olan kişiler bu durumdan daha fazla etkilenmekte, alerjileri tetiklenmektedir. Bu durumun yol açtığı işgücü kaybının yanı sıra kanal içinde oluşan kirlilik kullanılan enerji miktarının yaklaşık %10-%20 arasında artmasına neden olmaktadır. Sağlık Bakanlığının 01–05–2001 yılında yayınladığı 2001-34 nolu ek genelge ile bildirimi zorunlu hastalık olarak belirlenen Lejyoner Hastalığının nedeni olan Lejyonella bakterisi özellikle konaklama tesislerinin kanallarında tespit edilmektedir. Bu genelgede bu bakterinin tespiti durumunda havalandırma sisteminin hemen durdurulması istenmektedir. Bu istemin gerekçesi kanal içinde oluşan toz tabakasının bakterinin yayılması için uygun zemin hazırlamasıdır. Ancak yapılacak kanal temizliği ile bu bakterinin yaşam alanı ve yayılma kabiliyeti yok edilmektedir.

Hijyenin en yoğun olması gereken yerlerin başında hastaneler, özellikle ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleri gelir. Vücut direncinin en düşük olduğu yerlerde oluşabilecek bir bakterinin nelere yol açabileceğini tahmin etmek zor değildir.Özellikle ameliyathanelerde ve yoğun bakım ünitesinde meydana gelebilecek bu tür bir olay hastanın kaybı ile sonuçlanır. 

Hastane enfeksiyonu olarak tanımlanan vakaların sebepleri ülkemizde tam olarak tanımlanamamıştır. Sadece Hepa filtre kullanılması ve bu filtrelerin periyodik bakımı %100 hijyen için yeterli olmamaktadır.

Bu,eğer örneklemek gerekirse çamurlu bir sokakta mekanı temiz tutmak için kapı önü paspası temizlemek gibidir.