Yağlı Kanal ve Davlumbaz Temizliği

Yağlı Kanal ve Davlumbaz Temizliği

Yağlı Kanal Temizliği

Otel, restaurant, sosyal tesisler, kafeler, yemekhane ve yemek şirketlerinin mutfaklarında bulunan çeşitli yemek pişirme usulleri için kullanılan ocakların (ızgara, sulu yemek, kızartma vb ?gibi) üzerinde bulunan davlumbaz ve davlumbaza bağlı kanalların iç cidarlarında oluşan yağlı tabakanın temizlenmesi ve sanitasyonu işlemidir.(Güvenli ve hijyenik kullanılması için yapılan işlemler)

Her işletmedeki mutfağın pişirdiği yemeğe göre davlumbaz, kanal ve motorlarında farklı yoğunlukta yağ kalıntıları oluşur. Unutulmamalıdır ki mutfak kanallarında çıkan yangın, davlumbaz ağzındaki yağların tutuşması ile başlar. İşletmeler biriken yağ popülasyonuna göre belirli aralıklarla davlumbaz, kanal ve motor temizliği yaptırmalıdır.

İtfaiye Daire Başkanlığı? nın Hazırladığı Baca Temizleme Yönergesine Göre;

1. Lpg ve doğalgaz kullanılmış olsa bile otel, lokanta, restaurant, yemek fabrikası gibi topluma açık yerlerde ocaklarında yemek pişirilip kızartma yapılan tüm yerlerin bacalarının yılda 3 defa temizlenmesi zorunludur. ?

Temizliğin Önemi ve Amacı

2. Ocaklarda pişen yemeklerin sıcaklığıyla kanal içlerinde birikmiş ve kauçuklaşmış yağ çözülür ve akışkan hale gelerek pişmekte olan yemeğin üzerine düşüp, gıda zehirlenmesine sebep olabilir.

3. Ağır yağ kokusu mekana siner ve kötü koku konuklarınızı rahatsız eder.

4. Atık yağlar zamanla baca içersinde bakteri üretir ve mekanın hijyenini bozar.

5. Temizliği yapılmayan yatay kanal içinde yoğunlaşan yağ tabakası, çekişi sağlayan fan motorunda da yağ birikimine sebep olur. Fan motorunun yaprakları yağdan dolayı ağırlaşarak çekiş randımanı düşer ve gereksiz elektrik sarfiyatına sebep olur.

6. Fan motoru zorlanmadan dolayı yanabilir ve baca atık buharı çekemiyecek duruma gelir.

7. En önemlisi ve tehlikesi ?yangın? çıkma olasılığının çok yüksek olmasıdır. Kauçuklaşan atık yağlar çok yanıcıdır.Bu durumda yanan bacaya müdahale çok zor hatta imkansızdır. Baca sıcaklığı artarak devam eder ve etrafındaki başta elektrik tesisat kabloları ve yanacak madde olarak ne varsa yanmasına sebep olur.Tek yapılacak şey mekanı güvenli şekilde terk ederek itfaiyenin gelmesini beklemektir.

8. Bu tür yağlı bacaların temizlenmesi kanunen de zorunludur.Yoğunluk ve yağ oluşum popülasyonuna göre periyodik bakım ve temizlik şarttır. Mutlaka yetkili servislere yaptırılmalıdır.BU HİZMET İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER HİZMETLERİMİZ